
Sammanfattning
PET-band för bandning av mellantunga och tunga laster.
Kort fakta
- Längd:1200000 mm
- Bredd:16 mm
- Innerdiameter:406 mm
- Tjocklek:1 mm
- PET-bandet är mycket starkt och är ett bra alternativ till stålband. Pga av sinn styrka är det mycket bra för att mellantunga till tunga laster. Bandet har unika egenskaper bland annat har det bättre absorbering är stålband dessutom har bandet mycket god återgång elasticitet. Detta innebär att bandet hela tiden arbetar med att dra godset mot pallen.
PET-bandet gör det enkelt att antingen banda manuellt eller med friktionsbandare. PET-bandet är skonsamt mot godset dessutom är det miljövänligt och återvinningsbart. och kan användas med bandningsverktyg. - Längd:1200000 mm
- Bredd:16 mm
- Innerdiameter:406 mm
- Tjocklek:1 mm
- Färg:Grön
- Dragstyrka:645 kg
- Bandtyp:PET
- Vikt:22,01 kg
PET-bandet är mycket starkt och är ett bra alternativ till stålband. Pga av sinn styrka är det mycket bra för att mellantunga till tunga laster. Bandet har unika egenskaper bland annat har det bättre absorbering är stålband dessutom har bandet mycket god återgång elasticitet. Detta innebär att bandet hela tiden arbetar med att dra godset mot pallen.
PET-bandet gör det enkelt att antingen banda manuellt eller med friktionsbandare. PET-bandet är skonsamt mot godset dessutom är det miljövänligt och återvinningsbart. och kan användas med bandningsverktyg.
PET-bandet gör det enkelt att antingen banda manuellt eller med friktionsbandare. PET-bandet är skonsamt mot godset dessutom är det miljövänligt och återvinningsbart. och kan användas med bandningsverktyg.
Emballeringsband/PET-band
16x1,0 mm, 1200 m, innerdiam. 406 mm
Art. nr: 25763
- Allsidigt
- För medeltung och tung last
- Mycket starkt
Bredd (mm)
Dragstyrka (kg)
1 586,25 kr
inkl. moms
Tillgänglighet
Laddar leveranstid...
Garantitid 7 år