
Så säkrar vi hållbarhet i 100 år till
Under de snart 100 åren sedan uppstart har vi skaffat oss omfattande kunskap och kompetens runt produkter och inredning till verkstad och industri. Vi är idag en modern helhetsleverantör som förser våra kunder med kvalitativa möbler, inredningar, verktyg och utrustning i Sverige och Norge.

Vi ingår i en av Europas största koncerner inom branschen och har med det tillgång till bred kunskap, egen produktion och en välutvecklad logistikapparat. På så sätt kan vi snabbt anpassa oss till kunderna och deras behov så vi kan vara en pålitlig samarbetspartner.
Dialogen med kunderna har varit en kärnpunkt under alla dessa år för att kunna lära oss om behoven och kundernas utmaningar och hur dessa kan lösas på bästa möjliga sätt.
Våra grejer håller
Det är ingen slump att den uppdaterade affärsidén handlar om grejer som håller. För Håkan har det länge varit viktigt att lägga fokus på hållbarhet och bra kvalitét.
Hållbarhet för oss är ett flerdimensionellt begrepp. Vår ambition är att kunna kombinera ett hållbarhetsperspektiv inom lönsamhet, arbetsmiljö och klimatet. Vi ska därför säkerställa att vi säljer rätt produkt, till rätt kund och till rätt användningsområde för att säkerställa en lång livstid på produkten. Då minimera vi också returer, minskar skador i arbetsmiljön och skapar en hälsosam arbetsposition.
På Cowab pratar vi mycket om ”rätt kvalitet”. Vi lägger därför stor vikt och mycket tid på att lyssna in vad våra kunder ska utföra mer än vad de tänkt köpa. Vi kan då med kunskap och erfarenhet leda våra kunder rätt och rekommendera en produkt som uppfyller krav och behov långsiktigt.
I ett långsiktigt övervägande av vad man behöver borde man alltså inte bara se till att priset speglar kvalitén. Kompetens och arbetsmiljö är också viktiga aspekter.


Många olika kunder
Cowab har en lång historia bakom sig. Väldigt många kunder inom verkstad och industri har på ett eller annat sätt haft med oss att göra. Allt ifrån enmansföretag på lokala orten till stora internationella företag med tusentals anställda.
Det är inte ovanligt att vi levererar produkter till småföretagen som senare köps av de riktigt stora företagen. Just denna kombination innebär att vi ständigt lär oss mer om kundernas behov. Det innebär att vi kan fortsätta att utveckla produkter och utrustning som löser både små och stora företags behov i framtiden.
Välkommen att kontakta oss för att bli guidad till rätt utrustning för din verksamhet.